Geotermální energie se nevyužívá jen pro vytápění a výrobu elektrické energie, využití je dalekosáhlé a závisí na tom, zda jde o páru, či horkou vodu, a na tom, jak horká voda je. Využívá se například pro výrobu papíru, sušení masa a zemědělských produktů, destilaci alkoholu, destilaci na pitnou vodu, praní, pěstování hub, lázeňství a podobně.
Geotermální systémy s horkou parou jsou považovány za nejefektivnější, nejsou však tak časté. Jejich příklady jsou Larderello v Itálii a The Geysers v USA.
U nás je znám například pařník. Jde o nejlepší způsob, jak předpěstovat rostlinky zeleniny. Konstrukce je umístěna v zemi a využívá geotermální energii, která pochází z přirozeného tepelného záření Země. Tato energie je zachycována a udržována v pěstebním prostoru. Díky tomu je zajištěna stabilní teplota i během chladných období. Hlína má navíc tepelněizolační vlastnosti. Je třeba, aby vrchní víko bylo dostatečně průhledné, aby se sluneční paprsky dostaly k rostlinám. A pomohly udržet pařeniště teplé. Pro tyto potřeby se využívá sklo nebo plast.
Vypěstované ovoce a zelenina po celý rok – tomu napomůže zase geotermální skleník. To se snaží naučit například místní obyvatele i návštěvníky v americkém Coloradu. A to i přes překážku nadmořské výšky města Pagosa Springs, která je známá geotermální aktivitou. Město totiž leží ve výšce 2 180 metrů nad mořem a vegetační období trvá méně než 80 dní v roce. K pěstování proto nyní využívají horké prameny, které vyvěrají z nitra Země.