Trostjanec, ukrajinské město blízko ruské hranice, začíná s obnovou po těžkém poškození válkou. Greenpeace zde spouští průlomový projekt takzvaného zeleného majáku pro ekologickou rekonstrukci. V nadcházejících měsících bude velký vícegenerační dům vytápěn pomocí geotermální obnovitelné energie.
Obsah
První svého druhu
Tento projekt je jedním z prvních svého druhu, kdy je vícegenerační budova zásobována geotermální a solární energií. Obytný blok, který byl na začátku ruské agrese proti Ukrajině těžce poškozen, je nyní rekonstruován a bude vybaven dvěma velkými tepelnými čerpadly a solárními panely. Po dokončení rekonstrukce bude celkem 60 bytů, poskytujících domov zhruba 150 lidem, zásobováno obnovitelnou energií.
„Tento modelový projekt ukazuje nezdolnou vůli města Trostjanec vzejít z ruské agrese silnější než kdy dříve. Projekt je skutečnou inspirací pro Ukrajinu v obtížném období a dalším signálem Evropě, že mnozí Ukrajinci jsou ochotni spoléhat se na technologie budoucnosti,“ říká Andree Boehling, projektový manažer Greenpeace.
„Usilujeme o to, aby naši občané po rekonstrukci našli lepší a obyvatelnější město. Peníze na rekonstrukci z Evropy musí být investovány do budoucnosti, nikoli do technologií minulosti,“ říká Jurij Bova, starosta města.
Finance poskytla Green Planet Energy
„Projekt na nás udělal hluboký dojem a rychle bylo jasné, že se chceme zapojit. Naši zákazníci to umožňují: každý, kdo si vybere náš tarif Solar Power Plus, podporuje solární projekty jedním centem za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Ukrajina zažívá tuto zimu vážnou energetickou krizi, zejména na východě země. Díky jejich příspěvku na financování můžeme přispět k bezpečnému a čistému zásobování energií pro obyvatele Trostjance,“ říká Nils Müller z Green Planet Energy.
Koncept vytápění obytné budovy byl vyvinut v posledních měsících prostřednictvím různých studií proveditelnosti a nyní bude instalován do jara 2025. Použita budou dvě velká tepelná čerpadla (vzduch-voda s výkonem 38 kilowattů a čerpadlo na bázi podzemní vody s výkonem 80 kilowattů) a solární fotovoltaický systém s výkonem 10 kilowattů za hodinu. Projekt je financován zelenou energetickou družstevní společností Green Planet Energy, Greenpeace Environmental Foundation a Greenpeace e.V.
Promění se 113 bytových domů
Od začátku roku podporuje Greenpeace město Trostjanec na jeho cestě stát se modelovým městem ekologické rekonstrukce a zeleného zásobování energií. Tento projekt zeleného majáku má pomoci vyvinout způsoby a modely financování pro přeměnu všech 113 bytových domů ve městě a v dlouhodobém horizontu i v celé zemi na technologie budoucnosti, jako jsou tepelná čerpadla a solární energie. Tímto způsobem bude obnovena elektrická a tepelná infrastruktura zničená válečnou agresí a budovy budou zásobovány vlastní, zelenou energií.
Kontakty:
Daryna Rogachuk, manažerka komunikace Greenpeace Ukrajina, daryna.rogachuck@greenpeace.org, +389 63 598 2600
Theresa Gral, komunikace pro Greenpeace střední a východní Evropa, theresa.gral@greenpeace.org, +43 650 375 1987