Práce českých techniků a konstruktérů, nová vrtná souprava, nese ovoce v nizozemském Delftu. Tamější geotermální projekt bude vytápět budovy místní univerzity a tisíce domácností ve městě.
Vrtná souprava byla kompletně navržena a vyrobena v České republice. „Díky malému půdorysu, kontejnerovému designu a vynikající mobilitě je ideálním zařízením pro vrtání v hustě zalidněných městských oblastech,“ uvedl jeden z konstruktérů – Karel Pavlíček.
Geotermální projekt v Delftu patří k největším mezinárodním výzkumným zařízením na geotermální energii v městském prostředí. Jádrem projektu je přírodní rezervoár v hloubce přibližně 2 500 metrů. Do zdroje teplé vody se hloubí dva vrty – výrobní a injekční. Vrtání je současnou fází projektu, první „horká“ voda se očekává v polovině roku 2024.
Delftský městský projekt bude vytápět budovy v kampusu místní Technické univerzity a později také okolní čtvrti a studentské byty. Celkem může být spolehlivým a dostupným zdrojem energie až pro 10 000 domů ve městě. Dokončený geotermální systém může generovat teplo po dobu nejméně 30 let.
Velkou výhodou českého zařízení je snadná manipulace a přeprava. Vrtná souprava se rozloží na 22 jednotek odpovídajícím standardním kontejnerům, převeze se na místo vrtání a do 48 hodin může být zase uvedena do provozu. Tento modulární design je vhodný na použití na pevnině, ale i na plošinách umístěných v moři a v ekologický senzitivních oblastech. Dokáže vrtat až do hloubky 6 000 metrů, váží přibližně 600 tun a věž je vysoká 38 metrů.