Do hlubin islandské sopky vozí turisty výtah. Odměnou je nevídaná show světel

Reklama

Sopečná činnost je neodmyslitelně spjata s geotermií. Ale napadlo vás někdy, jak to asi vypadá uvnitř sopky? Na Islandu máte jedinečnou příležitost se do jednoho vulkánu podívat. Unikátní exkurzi do nitra sopky Thrihnukagigur nabízí místní cestovní kanceláře.

Návštěvníci nejprve absolvují zhruba čtyřicetiminutový pochod skrz měsíční krajinu přímo ke kráteru. Pak je čeká jízda výtahem 120 metrů dolů na dno jedné ze tří zachovaných magmatických komor (odtud také název Thrihnukagigur, což v překladu znamená Kráter tří vrcholů). Exkurze, která celkem trvá 5 až 6 hodin, pokračuje přednáškou o sopkách a končí cestou zpět opět přes lávové pole.

Thrihnukagigur leží asi 20 km jihovýchodně od hlavního města Reykjavíku, na chráněném území přírodního parku Bláfjöll. Za výjimečný zážitek v nitru sopky zaplatíte 37 tisíc ISK, což je v přepočtu asi 5 846 korun.

Ohnivá hora Thrihnukagigur nedaleko hlavního města naposledy chrlila lávu před 4 000 lety. Vulkán je přístupný turistům jen během letních měsíců (od 15. května do 15. října). Zajímavé je, že většina kdysi činných vulkánů má své nitro zaplněné lávou, která postupem času ztvrdne, a tak zablokuje vstup. U Thrihnukagiguru tomu však muselo být jinak, protože sopka je lehce přístupná ze shora.

Mnoho expertů se domnívá, že magma z této sopky stékalo po vnitřní straně kráteru a odteklo pryč, čímž se nevytvořila krusta. Obrovský geologický tlak byl pravděpodobně odvětráván tunely a tepnami hlouběji v zemi, čímž se zachovala otevřená komora a vytvořilo se to, co průzkumník jeskyní Arni Stefánsson popisuje jako „nedotčený kolaps“.

V roce 1974 byl Stefánsson prvním člověkem, který byl spuštěn dovnitř, a jeho nápadem bylo otevřít horu turistům. Pokrok je pomalý, ale říká, že mezi otevřením podsvětí a ochranou „jediné nejdůležitější vulkanické jeskyně na světě“ je třeba najít složitou rovnováhu. Existuje několik dalších přístupných sopek – zejména Furna do Enxofre na Azorech –, ale žádná není tak úplná ani tak hluboká. Tato kombinace, spolu s rozhodným zaměřením na ochranu, je to, co dělá horu a túru jedinečnou.

K sopce doletíte například helikoptérou z letiště v Reykjavíku. Odměnou za vaši námahu vás čeká nevídaná show podzemních světel a tvarů – dobrodružství, na které jen tak nezapomenete. Uvnitř sopky se turistům nabízí překvapivý pohled na duhové spektrum barev. Denní světlo sem proniká totiž jen v tenkém proužku, v podzemí si tedy člověk musí vystačit se světlem umělým. To jen umocňuje mystickou atmosféru místa.

S sebou si určitě vezměte teplé oblečení, pevné kotníkové boty, rukavice, čepici, fotoaparát. V sopce je teplota kolem 5-6°C. Tato část prohlídky (výletu) trvá zhruba hodinu a turisté během ní v útrobách vulkánu nachodí zhruba tři kilometry.

Reklama

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.