V Litoměřicích začala specializovaná firma hloubit průzkumné vrty. Jde o přípravné geotermální vrty hluboké 200 až 550 metrů. Data pak vědcům poslouží ve větším projektu SYNERGYS. Celkem vznikne soustava 50 mělkých a dva hlubinné vrty. Ty pak mají energií ze Země vytápět litoměřické domácnosti.
Speciální souprava je během 24 hodin schopná zakousnout se až 60 metrů hluboko. „Počítáme s tím, že zhruba za měsíc bychom mohli být ve finální hloubce 550 metrů. Po cestě se samozřejmě může vyskytnout ledacos, zejména přítok vody, který budeme muset řešit zapažením, takže může dojít k určité prodlevě,“ doplňuje manažer geotermálního projektu Antonín Tym.
Vědci pak budou z odebraných vzorků zjišťovat například složení nebo tepelnou vodivost hornin v podzemí. Druhý, 200 metrů hluboký průzkumný vrt, se zase zaměří na vydatnost nebo proudění podzemních vod.
Podle dat z pilotních vrtů pak vědci spolu s vrtaři začnou hloubit soustavu dalších zhruba 50 mělkých přesnějších vrtů.
Část z nich bude sloužit jako zásobník tepla.„To horninové prostředí se vlastně nahřeje v takovém řekněme tvaru válce. To se bude dělat přes léto. V zimě se to pak otočí a přes ty samé vrty budeme to teplo jímat zpět a přes tepelné čerpadlo ho využívat pro vytápění,“ vysvětluje Antonín Tym.
Náklady na geotermální projekt jsou vyčíslené na více než miliardu korun.