Geotermální energetika je prakticky nevyčerpatelná a netrpí neduhy Slunce a větru, díky kterým je jejich využitelnost nestálá. Globální společnost CGG navrhuje dolovat geotermální energii v riftových zónách na dně oceánu, kde magma teče proudem a vytváří novou oceánskou kůru. Bude budoucnost geotermální?
Pod nohama máme tolik energie, že by ji lidstvo nevyužilo ani za miliony let. Stačí přivést geotermální energii na povrch, a pak ji můžeme těžit dle libosti. Je dostupná nonstop a infrastruktura pro její využití by nebyla závratně nákladná.
Přesto geotermální energie představuje méně než 1 procent globální energetiky. Lidé v současnosti využívají geotermální energii tam, kde je blízko pod povrchem. Geotermální společnosti se nyní zaměřují na vulkanické oblasti, jako je Ohnivý kruh kolem Pacifiku (Pacific Ring of Fire), tedy tam, kde je hodně sopek.
Má to ale svá úskalí. Jak uvádí konzultantská firma v oboru obnovitelných energií CGG, vulkanické oblasti se navzájem velmi liší, bývají problematické a využitelná teplota rychle klesá s rostoucí vzdáleností od vulkánu.
CGG nabízí podle technologického magazínu New Atlas jako řešení ohromný a doposud téměř neprozkoumaný zdroj geotermální energie, který se skrývá pod hladinou oceánu. Jde o podmořské riftové zóny, kde probíhá rozpínání mořského dna (Seafloor spreading). Působením horka ze zemských hlubin tam vzniká nová oceánská kůra.
Na těchto místech, jejichž rozloha je úctyhodná, je magma prakticky těsně pod povrchem. Vytéká mezi oddalující se kusy nové kůry a po čase utuhne do podoby nově vzniklé horniny. Taková místa jsou pro geotermální energetiku podstatně lépe dostupná, téměř není nutné vrtat. Příznivější je i rozložení teplot v těchto oblastech.
Naopak problémem je, že místa těžby geotermální energii by v takovém případě byla velmi vzdálená od elektrické sítě. Vyžadovalo by to technické řešení přepravy energie. Nezvládnutelné to ale není.