Na poloostrově Reykjanes odstartovala další erupce v oblasti kráteru Sundhnúkagígar, evakuace města Grindavík je již v plném proudu. Z prvních záběrů se zdá, že k erupci došlo v podobné lokalitě jako v případě posledních dvou. A podle místního experta jde o zatím nejsilnější z erupcí, což nevěstí nic dobrého.
Geofyzik Magnus Tumi Gudmundsson, který byl jedním z těch, kdo se proletěli nad zasaženými oblastmi ve vrtulníku, uvedl pro místní média, že jde o zatím vůbec nejsilnější erupci v oblasti. Dva proudy lávy podle něj směřují západním a jižním směrem. Podle místních jižní proud již dosáhl východní ochranné stěny města Grindavík.
Odborník na přírodní neštěstí z norské meteorologické agentury Einar Bessi Gestsson pak pro islandský kanál RUV uvedl, že pokud láva učiní kontakt s mořskou vodou, začnou se do ovzduší uvolňovat nebezpečné plyny a dojde k menším explozím.
„Láva se i nadále šíří po včerejší erupci na poloostrově Reykjanes směrem na jih a očekává se, že by dneska přes den mohla dotéci až do oceánu,“ sleduje situaci český vědec Petr Brož.
Láva, která směřuje na západ již dosáhla silnice Grindavikurveg, která, jak už její název naznačuje, vede do Grindavíku a směřuje ve směru veleoblíbené turistické atrakce, Modré laguny. V blízkosti se taktéž nachází geotermální elektrárna Svartsengi, která zajišťuje dodávky teplé vody pro většinu poloostrova Reykjanes.