Jedním z největších výdajů v oblasti geotermální energie je nalezení správného místa pro vrtné práce. Společnost Zanskar se sídlem v Utahu si myslí, že její platforma založená na velkých datech a strojovém učení může pomoci.
Nedávný boom v generativních modelech AI vyžaduje intenzivní výpočetní zdroje, založené na energeticky náročných čipech v serverových farmách po celém světě. Poptávka by se mohla do roku 2026 zdvojnásobit, což zvyšuje již tak vysokou potřebu elektřiny a zatěžuje síť.
Přestože AI vyžaduje obrovské množství elektřiny, jeden startup si myslí, že by mohla být také součástí řešení odemknutí většinou nevyužívané formy obnovitelné energie: geotermální energie, která využívá přirozeně generované teplo pod povrchem k poskytování elektřiny a vytápění.
Společnost Zanskar se sídlem v Utahu vyvinula modely strojového učení k řešení jednoho z největších problémů geotermální energie: nalézání ideálních lokalit pro vrtání. Vysoké náklady na vrtání dosud zabraňovaly geotermální energii v konkurenci s dalšími technologiemi, jako jsou vítr a solární energie, natolik, že méně než 1 % elektřiny v USA je vyráběno tímto způsobem. Modely společnosti Zanskar však analyzují obrovské množství dat, aby našly nejlepší místa pro vrtání, a společnost doufá, že její modely významně sníží kapitál potřebný k výstavbě nových elektráren.
„Teprve v posledním roce a půl jsme objevili více těchto skrytých geotermálních zdrojů, než celý průmysl během předchozího desetiletí,“ řekl CEO Carl Hoiland magazínu Forbes.
Dnes Zanskar oznámila, že získala 30 milionů dolarů v rámci investičního kola série B vedeného společností Obvious Ventures, čímž dosáhla hodnoty 115 milionů dolarů. Kolo zvýšilo celkovou investici společnosti na 45 milionů dolarů. Získané prostředky pomohou Zanskaru pokračovat v průzkumu a také zahájit vývoj prvních elektráren; plánuje stavět elektrárny pro zákazníky a spolupracovat s existujícími hráči v oblasti geotermální energie na společném vývoji lokalit.
Andrew Beebe z Obvious Ventures řekl magazínu Forbes, že schopnost Zanskaru snížit náklady na průzkum je klíčovým diferenciátorem. „Věříme, že systematicky sníží náklady na hledání geotermálních zdrojů po celém světě,” řekl. „A poté budete moci uvolnit obrovské množství čisté elektřiny dostupné 24/7.“
Geotermální energie je slibná, protože spoléhá na teplo z podzemí Země, teoreticky nekonečný obnovitelný zdroj. Aby bylo možné ho využít, je třeba vyvrtat velmi hlubokou díru (vrt), poté vytáhnout horkou, pod tlakem stojící vodu, která se při výstupu mění na páru, čímž pohání elektrárnu.
Vrtání je jedním z největších výdajů. Například projekt větrné energie stojí kolem 1,8 milionu dolarů za megawatt, podle zprávy od Pitchbook. Geotermální projekt stojí téměř 5krát více, asi 8,7 milionu dolarů za megawatt. Podle Rolanda Horneho, ředitele Precourt Institute for Energy na Stanfordu, tvoří vrtání „asi polovinu nákladů většiny projektů“.