Okolní země si na rozdíl od Česka již plně uvědomují význam a potenciál geotermie nejen pro výrobu elektrické energie, ale předně pro vytápění. Skvělý návod, jak docílit v době energetické krize dostatečného množství městského tepla přímo z podzemí, poskytuje aktuálně Berlín. Ostatní metropole včetně Prahy, ale i dalších tuzemských měst by se mohly inspirovat.
„Berlín mám v úmyslu prosazovat využití středně hluboké geotermální energie za účelem zásobování městským teplem,“ vysvětlují autoři studie, kteří zmapovali geotermální potenciál hlavního německého města, kde žije přibližně 3,76 milionu obyvatel.
Berlín na základě studie vytipoval tři lokality, kde se uskuteční zkušební vrty pro geotermální energii. Berlínská senátorka pro životní prostředí a ochranu klimatu Manja Schreinerová sdělila, že se „jedná o čtvrť Schumacher, dále pak o teplárnu Neukölln a areál Buch (lokalita v berlínské čtvrti Pankow, pozn. red.)“.
Podle Schreinerové bylo technicky a geologicky prozkoumáno celkem třináct potenciálních lokalit. Jak dále oznámila, v blízké budoucnosti bude geotermální potenciál města prozkoumán také v dalších devíti lokalitách.
Geologickou charakteristiku a modelování, jakož i energetické a technické hodnocení zmíněných 13 kandidátských lokalit, měla na starosti společnost Geothermie Neubrandenburg GmbH. Výslednou studii si můžete v překladu prohlédnout níže.
Poskytuje praktický návod i pro tuzemská města. V Čechách je již geotermálně vytápěna ZOO v Ústí nad Labem a místní plavecké bazény a polovina města Děčín. Další aktivity probíhají v Litoměřicích a v Liberci. Největší možnosti k hloubení vrtů máme v oblasti Českého středohoří, východních Čech, Pardubicka, v oblasti Beskyd a části jižní Moravy. Také na západě Čech v okolí Plzeňska. Nenajdeme tedy, až na malé výjimky v Krušných horách, v Česku místo, kde by pro geotermální energii nebyly podmínky.
Studie v překladu
Studie – originál