Dne 25. července 2024 se návštěvníci Yellowstonského národního parku stali svědky mimořádného přírodního úkazu, kdy gejzír z jezírka Black Diamond Pool ve známé termální oblasti Biscuit Basin explodoval s neobvyklou intenzitou. Tento geotermální či hydrotermální výbuch, který vyvrhl obrovský množství šedo-černé vody, bahna a hornin, způsobil paniku mezi turisty, kteří prchali k bezpečí.
Obsah článku
Vědecké vysvětlení
Výbuch gejzíru, který se objevil po dlouhodobém období nečinnosti, byl zachycen rodinou Marchových, kteří náhodou natáčeli v okamžiku, kdy se gejzír aktivizoval.
Tento moment byl doprovázen výrazným zvýšením množství páry, což bylo jediné varování před samotnou erupcí. Přestože incident nepřinesl žádná zranění, dřevěná stezka byla zničena a jedna z návštěvnic, matka paní Marchové, byla zasažena troskami, avšak vyvázla bez vážnějších zranění.
Geologové a experti z U.S. Geological Survey (USGS) a dalších institucí zdůrazňují, že hydrotermální exploze v Yellowstone jsou běžným jevem, ale tento konkrétní výbuch byl výjimečně silný. Tento přírodní papiňák, jak jej někteří odborníci přirovnávají, je důsledkem akumulace a náhlého uvolnění tlaku podzemní vody, která se přemění v páru a vyvolá mohutný výron.
10 000 geotermálních úkazů
V Yellowstonském národním parku naleznete více než 10 000 termálních a geotermálních úkazů včetně gejzírů, horkých pramenů, bahenních kotlů a fumarol, které jsou viditelným projevem rozsáhlého hydrotermálního systému pod parkem. Tyto geotermální systémy jsou zásobovány dešťovou a tající sněhovou vodou, která se filtruje skrze zem a ohřívá při kontaktu s magmatickými oblastmi hluboko pod zemským povrchem.
Gejzíry, jako je Old Faithful, jsou zvláštním typem hydrotermálního pramene, který vyžaduje kumulaci horké vody v podpovrchové nádrži, kde může dosáhnout bodu varu, a zúžení v jejich vedení, které umožňuje výrony horké vody a páry.
Tento incident připomíná, že geotermální aktivity, i když fascinující, mohou nést rizika. Yellowstone je proto neustále monitorován, aby se zjistily jakékoli změny, které by mohly předznamenat další výbuchy a zajistily bezpečnost návštěvníků a ochranu přírodního prostředí. Turistům se doporučuje udržovat bezpečnou vzdálenost od geotermálních oblastí a věnovat pozornost varováním a pokynům parkových správců.
Masivní erupce
O události informoval server US Today News, stejně jako řada dalších amerických médií. Na videu, jež oblétlo sociální sítě, je vidět vystřelení gejzíru tmavě zbarvené vody, bahna a kamenů, které dopadají na dřevěnou cestu vedoucí národním parkem, zatímco turisté prchají do bezpečí.
„Kráčeli jsme ke gejzíru Jewel, když průvodce ukázal na páru, která náhle vystřelila z jezírka Sapphire. Myslím, že to ještě nikdy nikdo neviděl, a doslova za moment došlo k obrovské explozi se značným množstvím kamenů z jezírka Černý diamant,“ uvedl Steve March.
Žádný z turistů neutrpěl zranění, rozsah škod správci parku zatím neznají. Stanice NBC News s odkazem na U.S. Geological Survey (USGS) uvedla, že úřady preventivně uzavřely oblast i blízké parkoviště a vyhlídky, zatímco geologové vyšetřují, co se stalo.
Exploze nebyla největší
Odborníci z Yellowstone připomněli, že červencová hydrotermální exploze do výšky 30 metrů nebyla zdaleka největší, která se v národním parku odehrála. V roce 2018 explodoval pramen Ear Spring. Překvapivé bylo, že voda kromě hornin obsahovala i odpadky z 30. let 20. století, jako byly plechovka od piva, dudlík, podpatek a desítky mincí.
Pozorovatelé v roce 1989 měli možnost sledovat, jak se z devítimetrového gejzíru během chvíle stal třicetimetrový. Výbuch pak způsobil téměř desetimetrový kráter.