Na Slovensku geologové vytipovali 26 oblastí, zajímavých pro využívání geotermální energie. Dosud se v zemi zaevidovalo přibližně sto padesát geotermálních zdrojů – vrtů, či volně vytékajících pramenů. A jelikož máme i doménu geotermie.sk, pojďme je postupně prozkoumat.
Sereď leží v Podunajské nížině na pravobřežním valu Váhu v perspektivní oblasti z hlediska využívání geotermální energie.
Ve městě Sereď je vybudováno šest soustav centralizovaného zásobování teplem ve formě blokových kotelen s teplovodními rozvody zásobujícími bytové domy a budovy občanské vybavenosti. Pro účely využití geotermální energie byla jako nejvhodnější (polohou i instalovaným výkonem) vybrána kotelna K5.
Koncem roku 2010 byl zrealizován geotermální vrt hluboký 1 800 metrů. Geotermální voda z vrtu je čerpána elektrickým ponorným čerpadlem s možností plynulého řízení otáček frekvenčním měničem. Teplota je 66°C.
Od vrtu je geotermální voda dopravována potrubím uloženým v zemi do objektu separační stanice, kde je částečně zbavena rozpuštěných i volných plynů a dále do výměníkové stanice umístěné v objektu kotelny. Po tepelném využití ve výměnících tepla je geotermální voda odvedena neizolovaným plastovým potrubím uloženým v zemi do recipientu – do řeky Vah. Délka přívodního potrubí je přibližně 330 m a odvodního 430 m.
Město Šaľa leží na pravém a levém břehu dolního toku Váhu. Geotermální energie z nového vrtu o hloubce 1 800 m je využívána k výrobě tepla ve stávající plynové kotelně CK31. Geotermální voda je z vrtu čerpána elektrickým ponorným čerpadlem. Teplota je 70°C.
Kotelna CK31 je centrální kotelna, která zásobuje teplem okolní bytové domy a budovy občanské vybavenosti. Rozvod tepla je dvoutrubkový, primární okruh je napojen na tlakově nezávislé domovní předávací stanice instalované v 82 objektech.
Město Veľký Meder s téměř 9 000 obyvateli se nachází v jižní části Slovenska a je populární zejména díky termálnímu koupališti, které je v provozu od sedmdesátých let minulého století.
Pro potřeby koupaliště se využívají dva geotermální vrty, přičemž tyto tvoří během let provozu spolehlivý a hodnotný zdroj geotermální vody využívané jak přímo k plnění bazénů, tak k vytápění, větrání a přípravě teplé užitkové vody v areálu koupaliště. Z důvodu dlouholetých pozitivních zkušeností s provozováním geotermálního systému, vhodných hydrogeotermálních a geologických podmínek a přítomnosti stávajících soustav CZT bylo ve druhé polovině roku 2015 rozhodnuto o realizaci geotermálního projektu, předně byla vytvořena nová předávací stanice tepla v prostorách údržbářského střediska.
Z nového centrálního zdroje je dodáváno teplo do mnoha nových objektů ve správě města, například mateřské školy, základní školy, dětského domova a kulturního střediska.
Za účelem získání zdroje geotermální energie byl zrealizován nový 2450 m hluboký geotermální vrt. Vydatnost geotermální vody volným přelivem je 10 l/s při teplotě na ústí vrtu 92 °C.
Geotermální energií, jako jednou z nejčistších a nejstabilnějších forem obnovitelných zdrojů energie, lze vyrobit až 84% z celkové roční výroby tepla v centrální kotelně, přičemž dojde k úspoře zemního plynu přibližně 1 milion m3 ročně a zároveň ke snížení vypouštění CO2 do ovzduší o téměř 2 tuny ročně. Projekt Využití geotermální energie k vytápění města Veľký Meder je již čtvrtým projektem svého druhu na Slovensku a potvrzuje, že geotermální energie je ekonomicky výhodný a spolehlivý domácí obnovitelný zdroj energie.