8. února 2024 v 6:00 ráno (místního času) zasáhl jihozápadní část Islandu, poloostrov Reykjanes, nový sopečný výbuch. O něco dál od rybářského města Grindavik, které bylo v lednu zasaženo lávovými proudy, proudí nyní láva směrem k Modrém jezeru (Blue Lagoon) a geotermální elektrárně Svartsengi.
Během noci a rána úřady preventivně evakuovaly návštěvníky geotermálních lázní Modrá laguna, které jsou jednou z nejnavštěvovanějších islandských atrakcí.
Místní poskytovatel tepla, společnost HS Veitur, oznámil, že tok lávy nyní přímo ovlivňuje důležité potrubí zajišťující teplo pro širší oblast Reykjanes. To zahrnuje město Keflavik, Grindavik a sousední obce a také mezinárodní letiště.
Je stále nejasné, jaké budou důsledky sopečné aktivity, ale je zřejmé, že jde o událost s významným dopadem na celý Island. Místo erupce je vzdálené asi pět kilometrů severně od městečka Grindavík, jehož zhruba čtyři tisíce obyvatel byly již v listopadu preventivně evakuovány. Kromě nyní vylidněného přístavu Grindavík islandské úřady bedlivě sledují především geotermální elektrárnu Svarstengi. Ta se nachází asi tři kilometry od místa erupce a proud lávy se k ní během dne přiblížil na vzdálenost pouhého kilometru. Úřady již v uplynulých měsících vybudovaly kolem zařízení ochranné zdi.
Islandská meteorologická služba IMO blížící se sopečnou činnost předpověděla ve své poslední zprávě. „V 05:30 (06:30 SEČ) nabralo mírné zemětřesení severovýchodně od Sýlingarfellu na intenzitě. Zhruba o 30 minut později ve stejné oblasti začala erupce. Podle prvních zpráv z kontrolního letu pobřežní stráže výbuch nastal ve stejné oblasti jako 18. prosince. Puklina je dlouhá asi tři kilometry,“ uvedla IMO. Láva tryskala do výše asi 80 metrů.
Za poslední dva roky zaznamenal Island šest erupcí, píše AFP. Ty nejnovější jsou z letošního ledna a loňského prosince. V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 tisíc letů.