Jak jsme již letos informovali, od září tohoto roku už nebude možné provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Vzhledem k blížícímu se termínu odborníci očekávají velkou vytíženost instalačních firem, jelikož výměna kotle za nový zdroj tepla se týká velkého množství domácností. Čím ale kotel nahradit? Nejlepší možností je buď tepelným čerpadlem, anebo novým plynovým kotlem.
Plynové kotle disponují poměrně velkou účinností. Moderní kondenzační kotel dokáže uspořit několik desítek procent na spotřebě zemního plynu oproti dříve vyráběným konvenčním kotlům na plyn. Ve srovnání s tepelným čerpadlem je jeho pořízení výrazně levnější.
Plynu nahrává i fakt, který vzešel z posledního Sčítání 2021, a to že více jak 60 procent tuzemských budov bylo postaveno nebo výrazně zrekonstruováno již před rokem 1990. Právě pro tyto objekty s vyšší tepelnou ztrátou je vytápění plynem nejekonomičtější variantou, tvrdí odborníci.
Nicméně i vytápění tepelným čerpadlem se může uplatnit v případě starších a nezateplených domů, nejenom tedy u novostaveb. Naprostá většina domů, kde již v posledních 15 až 20 letech proběhla výměna oken, je už v tomto stavu vhodná pro instalaci tepelného čerpadla i bez zateplení. Původní radiátory pak obvykle také stačí, pokud jsou počítané ještě na stav před výměnou oken a zateplením.
Pro tepelná čerpadla hraje i další fakt: pro takzvané ohřívače pro vytápění vnitřních prostor by v průběhu roku 2029 mohlo začít platit, že jejich sezónní účinnost musí být minimálně 115 procent. Nejmodernější plynové kotle přitom vykazují účinnost „pouze“ 108 procent.
Lidé také v posledních letech stále více objevují LPG. Jde zpravidla o zkapalněný propan dodávaný autocisternou do zásobníku, což jej typicky předurčuje pro odlehlejší neplynofikované lokality. Překvapivě ale jinak poměrně hustě zasíťované Česko má totiž okresy, kde se k plynu nepřipojí klidně 70 nebo 80 procent obcí.