V příštích desetiletích dojde k výrazným klimatickým změnám, které mohou zásadně ovlivnit životní prostředí v České republice i po celém světě. Abychom si mohli lépe představit, jaké klima nás čeká, byla vytvořena inovativní interaktivní mapa CityApp (odkaz na konci článku). Tato aplikace nabízí fascinující pohled na to, jak se může měnit klima v našich městech a regionech.
Obsah článku
Mapa, která ukazuje budoucnost
Matthew Fitzpatrick, vědec z Marylandské univerzity, vytvořil CityApp na základě analýz a predikcí Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Aplikace detailně zobrazuje, jak by se klima ve více než 40 tisících městech a více než 5 tisících metropolitních oblastech mohlo změnit, pokud se nezmění současné klimatické trendy.
Evropské města ve stínu změn
Fitzpatrickova predikce uvádí, že severní polokoule bude zažívat klima podobné tomu, které dnes najdeme v jižních městech. Města jako Stockholm a Oslo by tak mohla připomínat dnešní Chorvatsko. Pro Londýn to znamená, že by v roce 2080 mohlo jeho klima připomínat dnešní klima ve Francii.
Dopady na Českou republiku
V České republice se očekává, že klima bude výrazně teplejší a sušší. Praha by se mohla klimaticky přiblížit k bulharskému Plovdivu, zatímco Teplice by mohly zažívat podmínky podobné střednímu Srbsku.
Tyto změny by měly významný dopad na místní ekosystémy, zemědělství a životní styl obyvatel.
Scénáře budoucnosti a jejich význam
CityApp nabízí dva scénáře: jeden zobrazuje situaci bez snížení emisí, druhý scénář předpokládá snížení emisí v souladu s cíli Pařížské dohody. Tyto vizualizace mají poskytnout jasnější představu o tom, co může nastat, pokud světová společnost nepřijme účinná opatření proti globálnímu oteplování.
CityApp a podobné nástroje jsou klíčové pro šíření povědomí o klimatických změnách a jejich potenciálních dopadech. Poskytují konkrétní a přístupný pohled na komplexní vědecké údaje, čímž pomáhají lidem lépe pochopit vážnost situace a podněcují k diskuzi a akci na lokální i globální úrovni.
Odkaz na mapu.