Lithium: hlubinná geotermální energie nabízí už i výrobu baterií pro elektroauta

lithium
ILUSTRACE: archiv

Lithium je extrahováno z roztoků geotermálních vrtů využívaných v energetice. Jedná se o nejudržitelnější způsob získávání lithia v porovnání s těžbou z hornin či vypařováním, které mají výrazně negativní dopad na životní prostředí a zvýšenou emisi CO2.

Ano, představte si způsob získávání energie, který je nejen šetrný k přírodě, ale může nám také pomoci vyrábět lithiové baterie pro naše telefony a elektromobily. Hluboko pod povrchem Země se skrývá zdroj energie nazývaný hlubinná geotermální energie, který nám toto vše může nabídnout.

Hlubinná geotermální energie, kdy se vrtá i několik kilometrů pod zemí, nabízí čistý a udržitelný zdroj tepla a elektřiny. Avšak hydrotermální vody v regionech jako Hornorýnská propadlina a Severoněmecká pánev ukrývají další poklad – lithium.

Vědci hledají inovace

Valentin Goldberg z Karlsruhe Institute of Technology poukazuje, jak tento způsob získávání energie může hrát klíčovou roli ve výrobě lithia, kovu, který je nezbytný pro baterie dneška. „Pokud bychom se naučili toto lithium efektivně získávat, mohli bychom výrazně přispět k uspokojení rostoucí poptávky po bateriích,“ míní.

Ale získat lithium z těchto hlubin není jednoduché. Je potřeba použít složité technologie, které umožní oddělit lithium od vody, aniž by se přitom narušila výroba energie. Výzkumy ukazují, že pokroky v technologii pro přímou extrakci lithia by mohly být klíčem k řešení tohoto problému, vědci se tudíž nyní soustředí na inovace v těchto metodách. 

Zájem více společností

Integrace extrakce lithia s výrobou hlubinné geotermální energie představuje spojení řešení, která řeší výzvy jak v oblasti výroby energie, tak i skladování. Tato synergie nejen slibuje stabilní dodávky lithia pro podporu zelené revoluce, ale také zvyšuje hodnotu geotermálních projektů.

Německé regionální energetické společnosti Stadtwerke Speyer a Stadtwerke Schifferstadt pak plánují prozkoumat možnosti získávání lithia z podzemí řeky Rýn v západním Německu. Teplo ze získaných termálních vod plánují navíc využít pro výrobu elektřiny a tepla.

Podobné plány má i německo-australská společnost Vulcan Energy, která už na začátku roku 2022 získala pět průzkumných licencí v Hornorýnské rovině. Společnost German Lithium v lednu přišla s pochybnostmi ohledně rentability svých plánů na získávání lithia ve východním Krušnohoří na jihu Saska, důvodem je pomalý postup.

lithium
ILUSTRACE: archiv

Bez solných nádrží

Jak je ale zřejmé, ve světě berou spojení geotermální energie s těžkou lithia velmi vážně. Dne 17. srpna 2023 oznámily firmy Stellantis N.V. a Controlled Thermal Resources Holdings, že skupina Stellantis hodlá investovat více než 100 milionů dolarů do rozvoje projektu Hell’s Kitchen. Půjde o největší geotermální projekt na výrobu lithia na světě s celkovou výrobní kapacitou zdrojů 300 000 tun ekvivalentu uhličitanu lithného ročně.

Lithium vyrobené v rámci tohoto projektu umožní, aby elektromobily skupiny Stellantis získaly nárok na spotřebitelské pobídky podle amerického zákona o snížení inflace (Inflation Reduction Act – IRA). Kromě toho obě společnosti prodloužily původní dohodu o dodávkách, podle níž má nyní CTR dodávat po dobu 10 let trvání dohody 65 000 tun monohydrátu hydroxidu lithného (LHM) ročně pro výrobu baterií.

Tato nová dohoda zahrnuje původní dohodu o dodávkách lithia, kterou obě společnosti podepsaly v červnu 2022 týkající se dodávek 25 000 tun LHM ročně. Projekt Hell’s Kitchen společnosti CTR v kalifornském okrese Imperial bude využívat lithia z geotermální solanky k výrobě zeleného lithia pro baterie z obnovitelné energie a páry v integrovaném procesu s uzavřeným okruhem. Tím se vyhne nutnosti používat solné nádrže, povrchové doly nebo fosilní paliva. 

„Základem naší strategie dekarbonizace, která je nejvyspělejší v našem odvětví, je nízkoemisní výroba a udržitelné zdroje jako zásadní součásti výroby našich elektromobilů,“ uvedl Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis. „Tato dohoda se společností CTR představuje významný krok vpřed v našem závazku vůči našim zákazníkům a naší planetě, stejně jako v naší snaze nabízet v Severní Americe čistá, bezpečná a cenově dostupná řešení mobility.“

Až 4000 tun lithia ročně

Není tomu tak dlouho, co geotermální elektrárna ve Velké Británii objevila dosud nejvyšší koncentraci lithia v geotermální vodě, což otevírá dveře novému obchodnímu modelu pro tento obnovitelný zdroj energie. Testy třetích stran odhalily více než 250 miligramů lithia na litr vody použité k přenosu tepla zpod Země.
 
„Je to opravdu zásadní obrat pro průmysl, když můžeme říci, že neprodukujeme jen energii, ale budeme také vyrábět lithium, přitom lithium s nulovým podílem uhlíku,” říká zakladatel společnosti Geothermal Energy Ryan Law.
 
Společnost se sídlem v Cornwallu má v plánu vybudovat v celém kraji čtyři nové geotermální zdroje, které budou společně napájet 45 000 domácností. Očekává, že dokončení každého z nich bude trvat 18 měsíců a všechny budou v provozu do roku 2026. Jakmile budou připojeny do sítě, společnost očekává, že vytěží 4000 tun lithia ročně.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.