V Česku se v poslední době značně rozšířila instalace fotovoltaických panelů, což potvrzuje růst o téměř 83 tisíc nových solárních elektráren za poslední rok. Tento avšak vzbuzuje obavy u obchodníků s elektřinou a správců rozvodných sítí.
Rostoucí počet solárních elektráren znamená vyšší náklady na udržení stability v elektroenergetické soustavě, jelikož produkce solární energie je nepravidelná a musí být v každém okamžiku vyvážena s aktuální spotřebou. Tento faktor vede k nárůstu nákladů na takzvané podpůrné služby, což se již začíná odrážet v růstu příslušných poplatků na zákaznických fakturách.
Čili udržení stability v elektroenergetické soustavě se již promítá do nižších zisků pro obchodníky a nakonec může vést k vyšším cenám elektřiny pro koncové zákazníky. Diskutuje se, zda by měly tyto dodatečné náklady nést všechny domácnosti stejně, nebo zda by měli více přispívat ti, kteří instalací solárních panelů zvyšují náklady na údržbu stability v síti.
Změny už začal Energetický regulační úřad zavádět, zatím se ale týkají jen velkých firem. Kolem roku 2027 by však měla nová tarifní struktura začít platit i pro malé odběratele, tedy domácnosti, živnostníky a malé podniky.