Nedávno vznikla „Síť pro výzkum a inovace v oblasti geotermální energie pro dnes již zelené Portugalsko a Španělsko“. Mezi zainteresované patří mimo jiné Gregorio Rabanal, prezident společnosti Hunosa, či Javier Urchueguía, profesor na Polytechnické univerzitě ve Valencii a prezident Evropského geotermálního panelu.
Urchueguía zdůrazňuje, že „Španělsko je v této oblasti výzkumu a vývoje velmocí“. A podotýká: „Udělali jsme velký pokrok například v analýze potenciálu geotermální energie, vodivosti půdy nebo ve vývoji nových materiálů.“ Rozvoj geotermální energie ve Španělsku však byl omezen složitými podmínkami legislativního rámce.
Gregorio Rabanal zdůraznil, že například síť vytápění na kampusu Mieres Univerzity v Oviedu je nejlepší ve Španělsku a že se jedná o jednu z více než 500 tepelných sítí, které v současné době v zemi fungují.
Síť vytápění Mieres extrahuje teplo z důlní vody pomocí ponorného čerpadla. Voda o teplotě 23 °C prochází tepelnými čerpadly, čímž se teplota zvýší na 80 °C pro kampus Mieres a na 65 °C pro byty ve čtvrti La Mayacina. Tepelná síť slouží hlavní budově na kampusu, IES Bernaldo de Quirós, nemocnici Álvarez Buylla, Asturské energetické nadaci a 248 bytům v La Mayacina.
V sousedním Portugalsku pro změnu nedávno společnost EDA Renováveis, SA oznámila veřejné výběrové řízení na rozšíření stávající geotermální elektrárny Pico Vermelho na Azorech. Tendr zahrnuje instalaci nového generátoru s čistou výrobou 10 až 11 MW a přidruženého zařízení, stejně jako výstavbu technické budovy a další nezbytné infrastruktury.
Rozšíření geotermální elektrárny Pico Vermelho je součástí plánu společnosti EDA Renováveis na zvýšení její produkce obnovitelné energie a snížení závislosti na fosilních palivech. Společnost se zavázala dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2040 a investuje do různých zdrojů obnovitelné energie, jako je geotermální, větrná a solární. EDA Renováveis také oznámila veřejné výběrové řízení na výstavbu nové geotermální elektrárny (Pico Vermelho Fáze B), která zvýší instalovaný výkon lokality Pico Vermelho na 20 MW.
Tyto projekty prokazují, že sopky jsou pro Azory zdrojem endogenní energie. Bezpečná a čistá energie, kterou poskytují, má potenciál kompenzovat velmi vzdálenou polohu těchto ostrovů.
Geotermální elektrárna Pico Alto na ostrově Terceira na Azorech pokrývá až 10 % potřeb elektřiny ostrova a společně s další elektrárnou na ostrově São Miguel zajišťují přibližně čtvrtinu veškeré vyrobené elektřiny na Azorech.
Výstavba elektrárny, která byla zadána v červenci 2015 s lhůtou 450 dní, stála 9,18 milionu eur. Plánujeme o ní samostatný článek.