Státní energetická koncepce (SEK) a další dokumenty o dekarbonizaci zatím nejsou oficiálně známé, jakkoli podle původního vládního příslibu měly být už dávno zveřejněné.
Podle informací Ekonomického deníku se vláda k jejich projednání vrátí v září, jak potvrdil René Neděla, vrchní ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu. SEK však podle Neděly zůstane v nezměněné (tedy v již vypracované) podobě. O té si můžete přečíst v článku Nová energetická koncepce ČR zapomněla na geotermii. U sousedů je prioritou.
Obsah článku
Petr Hladík chce emisí o 62 procent
Hlavním bodem kritiky ze strany jiných ministerstev a odborníků, tedy připomínkových míst, není SEK, ale návrh aktualizované Politiky ochrany klimatu v České republice (POK), jehož autorem je ministerstvo životního prostředí pod vedením lidovce Petra Hladíka. Návrh POK počítá s vyšším snížením emisí skleníkových plynů, než je požadavek Evropské unie.
Evropská unie vyžaduje snížení emisí oxidu uhličitého o 55 % do roku 2030 oproti roku 1990, zatímco POK navrhuje snížení o 62 %. Pro velké emitenty, jako jsou energetický sektor, průmysl a letecká doprava, POK stanovuje snížení o 68 %. U menších zdrojů POK předpokládá snížení o 31 %, přestože EU požaduje 26 %.
MŽP v reakci na dotaz Ekonomického deníku uvedlo, že všechny cíle jsou v souladu s evropskou legislativou, včetně balíčku Fit for 55. Podle tiskové mluvčí Veroniky Krejčí jsou všechny strategie – Politika ochrany klimatu, SEK a Vnitrostátní plán – navzájem provázané a mají stejné cílové hodnoty.
Emisní povolenky pro paliva
Co se týče kontroverzního opatření, tedy zavedení emisních povolenek pro fosilní paliva po roce 2027, zůstane zdražení benzinu a zemního plynu v platnosti podle rozhodnutí EU z prosince 2022.
Přestože někteří kritici varují před zdražením benzinu až o 14 Kč za litr, realita ukazuje, že s cenou povolenky 45 eur by benzin zdražil o cca 2,70 Kč za litr. Zdražení zemního plynu by mohlo dosáhnout 14 %, zatímco hnědé uhlí by mohlo zdražit až o 48 %, podle webu Fakta o klimatu.
Evropská unie plánuje kompenzovat náklady prostřednictvím Sociálního klimatického fondu, který má v letech 2026 až 2032 rozdělit 65 miliard eur, z toho 1,56 miliardy eur je určeno pro Českou republiku. Až 37,5 % z této částky může být použito na přímé dotace pro zranitelné skupiny a podnikatele.
Vodíková strategie
Dále, na jednání vlády dne 17. července byla schválena pouze Vodíková strategie, zatímco o dalších dokumentech se bude rozhodovat později. Během tohoto jednání bylo rovněž oznámeno jméno vítěze soutěže na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Premiér Petr Fiala zdůraznil, že vláda je připravena na případné opravy dokumentů v reakci na kritiku, která je někdy označila za český Green Deal.
Geotermální koncepce v nedohlednu?
Ministerstvo životního prostředí České republiky, vedené ministrem Petrem Hladíkem, pracuje dle Hladíkových slov na strategii (koncepci) pro podporu geotermální energie. Cílem této strategie je propagovat využití geotermální energie zejména pro centrální výrobu tepla s kapacitou do 5 megawattů s důrazem na nahrazení tradičních zdrojů energie jako je uhlí. Hladík slíbil zveřejnit koncepci v první polovině letošního roku tak, aby ji schválila vláda, to se však doposud nestalo.