Jaro klepe na dveře, ale ve stovkách domácností už hřeje naplno – a to díky nebývalé štědrosti státu. V roce 2025 přichází největší dotační příležitost pro majitele rodinných domů v historii. Kdo touží po výměně starého kotle, zateplení, vlastní fotovoltaice nebo rovnou výstavbě pasivního domu, má teď šanci získat statisíce, a to dokonce předem.
Obsah
Dvě hlavní cesty: Light a „babička“
Stěžejním nástrojem je program Nová zelená úsporám, který aktuálně běží ve dvou větvích – Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. Obě větve mají své specifické zaměření, ale dohromady pokrývají prakticky všechny smysluplné kroky, které lze v domě podniknout pro snížení energetické náročnosti.
Více o programu NZÚ Light.
Více o programu Oprav dům po babičce.
Na drobné opravy i milion na rekonstrukci
Program Nová zelená úsporám Light byl původně určen pro nízkopříjmové domácnosti, zejména seniory. Dnes je otevřen široké veřejnosti. Umožňuje čerpat dotaci až 500 000 korun na samostatná opatření – zateplení části domu, výměnu oken, dveří, instalaci fotovoltaiky, výměnu kamen, solární ohřev vody nebo větrací jednotky s rekuperací.
Výhodou je zálohové financování – stát posílá peníze dopředu. Odpadá tak hlavní překážka, která bránila mnoha domácnostem se do úprav pustit – potřeba financovat projekt ze svého a čekat na proplacení.
Druhou možností je program Oprav dům po babičce, zaměřený na hlubokou renovaci rodinných domů. Pokud se majitel rozhodne pro tzv. optimální zateplení celé stavby, má nárok na milion korun. Tato dotace může být dále navýšena o další příspěvky za instalaci fotovoltaiky, výměnu zdroje tepla nebo větrání. Celkově lze získat až 1,5 milionu korun.

Bonusy za děti i za kombinace technologií
Stát nabízí bonus 50 000 Kč za každé nezaopatřené dítě. Tříčlenná rodina tak může získat třeba 1,6 milionu čisté podpory. Novinkou v roce 2025 je také podpora výstavby nového pasivního domu. Za novostavbu splňující podmínky maximální úspornosti lze získat dotaci až 400 000 korun.
Využije-li domácnost více technologií současně, získá bonusy za kombinaci. Například zateplení + nový zdroj = 30 000 Kč navíc. Zateplení + fotovoltaika? Opět dalších 30 000. V rámci NZÚ Light lze takto přidat až 60 000 Kč, v programu Oprav dům po babičce až 100 000 Kč.
Peníze předem
Od roku 2025 stát dotace vyplácí zálohově. Lidé už nemusí spoléhat na úvěr nebo vlastní úspory, aby zaplatili celý projekt. Například tepelné čerpadlo typu vzduch–voda, které běžně stojí 300 až 450 tisíc korun, je díky tomu pro mnoho domácností dosažitelné. Základní dotace dosahuje 90 000 Kč, pro vybrané skupiny až 150 000 Kč.
K tomu se přidává spolupráce se stavebními spořitelnami, které nabízejí zvýhodněné úvěry na dofinancování zbývající části investice. Úrok je nižší než standardní, často okolo 3 až 4 %, což výrazně zlepšuje dostupnost rozsáhlých renovací.
Konec „šmejdům“: jen certifikované výrobky
Další zásadní změnou je požadavek na kvalitu zařízení. Na seznam podporovaných výrobků se dostanou jen ty, které mají certifikaci od nezávislé akreditované zkušebny. Platí to pro tepelná čerpadla i kotle na biomasu. Zmizel tak prostor pro podvodníky a „šmejdy“, kteří dříve nabízeli levná a nespolehlivá zařízení.

Dotace na technologie: co přesně stát proplácí
Dotace v rámci Nové zelené úsporám se vztahují na širokou škálu opatření. Například:
- Automatický kotel na pelety se zásobníkem: až 90 000 Kč
- Kamna na dřevo nebo biomasu: 35 000 Kč
- Tepelné čerpadlo vzduch–voda: 75 000 až 90 000 Kč
- Vzduch–vzduch (klimatizace s topením): 40 000 až 60 000 Kč
- Země–voda či voda–voda: až 130 000 Kč
- Fotovoltaika s baterií: až 100 000 Kč
- Chytrý solární systém se sdílením: +40 000 Kč
- Rekuperace tepla: až 90 000 Kč
- Systém využití tepla z odpadní vody: 50 000 Kč
Regionální zvýhodnění: +5 % pro znevýhodněné oblasti
Stát zavedl i regionální bonusy. V oblastech se zhoršeným ovzduším, vyšší nezaměstnaností nebo strukturálními problémy – typicky v částech Ústeckého, Moravskoslezského či Karlovarského kraje – lze čerpat 5 % navíc z celkové výše dotace. Například při základní dotaci 300 000 Kč tak domácnost získá dalších 15 000 korun.
Kdo může žádat a co musí splňovat
Dotace jsou určeny výhradně fyzickým osobám – majitelům nebo spolumajitelům rodinných domů, případně rekreačních objektů sloužících k trvalému bydlení. Žadatel nesmí mít nedoplatky vůči státu a na nemovitosti nesmí být vedena exekuce. Hypotéky nejsou překážkou.
Aktuální výzva běží do 20. února 2026. Zájem je vysoký, a proto stát připravuje nové výzvy – pro bytové domy, komunitní energetiku i rozvoj chytrých domácností. Chystá se i větší podpora akumulace energie.