Zatímco Ukrajina nadále čelí ruským útokům, Spojené království podporuje inovační projekty, které mají pomoci obnovit ukrajinský energetický systém. Britská vláda proto nyní investuje 16 milionů liber do 13 projektů s cílem nahradit fosilní paliva.
Společný britsko-ukrajinský inovační program přichází poté, co se válka Ruska proti zemi dostala do nové fáze s častými útoky dronů a raket právě na energetickou infrastrukturu. Projekty zahrnují cílenější přístup k využívání geotermální energie na Ukrajině a optimalizaci ukrajinských zdrojů bioenergie.
Ukrajinská společnost R-Flo a britská společnost DpSun již v rámci zmíněných projektů pracují na nové a inovativní technologii skladování energie (Battery Storage Container, pozn. red.), která má umožnit Ukrajině začlenit do své budoucí elektrické sítě mnohem větší množství obnovitelné energie. Projekt vyvine a otestuje na Ukrajině novou formu škálovatelné technologie bateriového skladování, která má být jednodušší, levnější a méně toxická než stávající technologie.
Britská vláda uvedla, že program získá dalších 5 milionů liber v soukromém spolufinancování. Martin Harris, britský velvyslanec na Ukrajině, řekl: „Jsem hrdý, že Spojené království nadále podporuje obnovu ukrajinského energetického sektoru, zejména po nedávných brutálních útocích z Ruska. Chceme, aby byl zelenější a odolnější.“
Dalším z projektů je spolupráce mezi Aston University ve Spojeném království a Ústavem inženýrské termofyziky Národní akademie věd Ukrajiny na zjednodušení instalace tepelných čerpadel do stávajících systémů domácího vytápění. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko v té souvislosti dodal: „Dnes máme šanci ukázat, že boj za energetickou nezávislost je boj za budoucnost. Zelený přechod jde daleko za ekologii nebo distribuovanou síť. Pro Ukrajinu je to otázka národní bezpečnosti.“
„Naše podpora těchto 13 inovací – které spojují to nejlepší z britského a ukrajinského podnikání, univerzit a občanské společnosti – pomůže Ukrajině zotavit se udržitelnějším způsobem. Tyto projekty ukazují hloubku a šíři partnerství mezi našimi zeměmi,“ uzavřel velvyslanec Harris.
V současné době se na Ukrajině využívá přibližně 1 MW geotermálního vytápění komunálních budov a 3 MW pro lázně. Praktický rozvoj byl zaváděn na Ruskem obsazeném území Krymu, kde bylo před anexí postaveno 11 geotermálních oběhových systémů, používajících moderní technologie pro těžbu geotermálního tepla ze země. Všechna geotermální zařízení pracovala tehdy ve fázi výzkumu a průmyslu.