Německo má solidně nakročeno na poli geotermie. Projekty využívající hlubinnou geotermální energii v kombinaci s velkými tepelnými čerpadly a zásobníky tepelné energie by podle německé vlády měly být považovány za převažující veřejný zájem. Úřady by při jejich posuzování měly navíc méně dbát na ochranu přírody či těžební zákony. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.
Obsah článku
Nová legislativa
Využití geotermální energie v teplárenství je jedním z hlavních pilířů v německých plánech na jeho transformaci a další rozvoj. Podle loňského prohlášení kancléře Olafa Scholze by objem tepla dodaného z geotermálních tepláren do soustav zásobování teplem mohl do roku 2030 vzrůst na desetinásobek.
Aby byl rozvoj geotermálních zdrojů nastartován, schválila německá vláda novou legislativu, díky které se na tyto projekty bude pohlížet jako na projekty s převažujícím veřejným zájmem. Podobně je tomu například u výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie či u elektrolyzérů, které využívají pro výrobu vodíku elektřinu z obnovitelných zdrojů energie.
Pětinový podíl
Obnovitelné zdroje energie mají v Německu aktuálně zhruba pětinový podíl na dodávkách tepla ze soustav zásobování teplem. Rozvoj využití geotermální energie by měl zemi posunout k naplnění cíle v oblasti růstu podílu energie z obnovitelných zdrojů v těchto soustavách.
Plánovaný rozvoj německého teplárenství je nicméně dle tamního svazu místních komunálních služeb (VKU) v ohrožení poté, co německá vláda alokovala pro období 2025 až 2029 do Federálního fondu pro účinné soustavy zásobování teplem pouze 3,4 miliardy eur.
Proti nedávno zpracované studii, kterou si nechaly vypracovat Německý svaz pro energetickou účinnost vytápění, chlazení a kogeneraci (AGFW) a výše uvedený Německý svaz místních komunálních služeb (VKU), by byla pro naplnění cílů potřebná alokace ve výši 3,4 miliardy eur ročně.
Desetinásobek
Jak bylo předesláno, německý kancléř Olaf Scholz nedávno při návštěvě budované geotermální teplárny v Bavorsku uvedl, že geotermální energie by měla v budoucnu hrát v Německu významnější roli, než tomu bylo doposud.
Scholz podpořil rozvoj využívání geotermální energie při návštěvě nově budovaného hlubinného geotermálního zdroje v bavorském Gerestriedu. Za projektem, který by měl po dokončení být schopen vyrábět 64 MW tepelné energie a 8,2 MW elektrické energie, stojí kanadský start-up.
Obrovské zdroje
Na obrovský potenciál hlubinných geotermálních zdrojů v Německu upozornila mimo jiné loňská studie Fraunhoferova institutu, která odhadla, že by tyto zdroje mohly ročně dodávat až 300 TWh (1 080 PJ) tepelné energie (viz PDF). Pro srovnání, dodávka tepla do německých soustav zásobování teplem činila v roce 2018 zhruba 400 PJ a do roku 2050 by podle institutu mohla vzrůst na 615 PJ.
Podle informací zveřejněných ministerstvem hospodářství bylo v roce 2022 připojeno v Německu k soustavám zásobování teplem asi 14 % německých domácností. V příštích letech lze přitom v této oblasti očekávat poměrně prudký růst. Ministr Hospodářství Robert Habeck totiž loni v červnu prohlásil, že země plánuje k soustavám zásobování teplem ročně připojovat na 100 tisíc budov.
„Rozvoj a konverze soustav zásobování teplem jsou velmi důležité pro úspěšnou transformaci sektoru vytápění a dosažení cílů v oblasti ochrany klimatu. Důraz by měl být kladen na přechod centrálních dodávek tepla směrem k využití energie z obnovitelných zdrojů a odpadního tepla,“ sdělil.
Součástí rozsáhlého legislativního balíčku zaměřeného na transformaci německého sektoru vytápění má být i zákon upravující pravidla pro výstavbu klimaticky neutrální tepelné infrastruktury.