V polských Tatrách vrtají nejhlubší geotermální vrt na světě

Termální lázně Szaflary | FOTO: archiv
Reklama

Ke včerejšímu článku, který mapuje termální lázně v Polsku, se sluší dodat, že loni v únoru byly v polské obci Szaflary zahájeny práce na geotermálním vrtu, který má jít do hloubky sedmi kilometrů.

V polských Tatrách se tak realizuje vrt, který by mohl být nejhlubším geotermálním vrtem na světě. Do té doby však musí zařízení, vrtná souprava, pracovat nepřetržitě až do poloviny roku 2024.

Tato 60 m vysoká konstrukce váží celých 80 tun; je to jedna z mála vrtných souprav na světě, která dokáže vrtat tak hluboko. Celý projekt s napojením na zdroje termální vody, by měl být dokončen ve třetím čtvrtletí roku 2025. Voda ohřátá přírodní energií z nitra země má proudit k obyvatelům čtyř obcí v okolí Szaflar v oblasti Podhalí. 

Polský geotermální vrt bude stát přibližně 550 milionů korun v přepočtu, a pokud bude operace úspěšná, získají tak obce trvalý zdroj ekologického vytápění. Za zmínku stojí, že kromě ekologických výhod je takový zdroj energie zcela nezávislý na cenách paliv na světových trzích a politických turbulencích.

Termální lázně Szaflary | FOTO: archiv

Region je jednou z nejvýznamnějších geotermálních oblastí v Polsku, nachází se zde také velké množství termálních lázní. Vodní plocha Termálů Szaflary má rozlohu téměř 1 000 m² a voda o teplotě 30 – 38 °C pomáhá při kardiovaskulárních chorobách a dalších zdravotních obtížích. Čekají vás dva vnitřní a dva venkovní bazény se spoustou atrakcí pro děti i dospělé, saunový svět, fitness i dvě restaurace. Celodenní vstupné pro dospělého stojí 60 PLN (cca 380 Kč).

Zmíněná vrtná souprava | FOTO: archiv

Ale zpět k vrtu: přírodní energie se využívá jak při výrobě elektřiny, tak při vytápění. V sedmikilometrové hloubce bude teplota vody přesahovat 100 stupňů Celsia. „Jde o ekologické řešení s ohledem na budoucí generace s výhledem na lepší zítřky,“ řekl malopolský vojvoda Łukasz Kmita během návštěvy obce Szaflary.

Pokud se Polákům podaří vrt dokončit, jejich světové prvenství by bylo však pouze v oblasti geotermii. Co se týká vůbec nejhlubších vrtů, jedné z met nyní chtějí sáhnout Číňani. Čína zahájila loni v létě práci na vrtu, který by měl dosáhnout až 11,1 kilometru hluboko. Cílem projektu je studium vnitřní struktury a vývoje Země. Práce na vrtu začaly v poušti v Tarimské pánvi v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny.

Vrtné zařízení, které váží více než 2000 tun, je navrženo tak, aby odolalo teplotám do 200 stupňů Celsia a atmosférickému tlaku, který je 1300krát vyšší. Kromě extrémních podmínek pod povrchem země představuje výzvu i prostředí Tarimské pánve, kde se nachází nejteplejší a nejsušší čínská poušť, píše The Guardian.

Nejhlubší vrt na světě je Kolský superhluboký vrt, který se nachází v Murmanské oblasti na severozápadě Ruska. Dosahuje hloubky 12 261 metrů. Dalšímu vrtání zabránila vysoká teplota panující pod povrchem. V místech, kde jáma končí, bylo naměřeno více jak 180 °C. Během hloubení došlo k mnoha významným objevům, ale také ke zrodu legendy, podle které se průzkumníci provrtali do samotného pekla.

Reklama

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.