Zdeněk Matějovský: Geotermální energie je klíčem k odstranění závislosti na Rusku

Zdeněk Matějovský. | FOTO: geocore.cz
Reklama

Zdeněk Matějovský, šéf společnosti Geocore, v aktuálním rozhovoru hovoří o závažných otázkách energetické závislosti České republiky na ruském plynu a ropě. Rozhovor si můžete prohlédnout a poslechnout ve videu (viz odkaz v hlavní fotografii).

Závislost na plynu

Rozebírá mimo jiné otázky, které se týkají faktu, že Česká republika se opět začala spoléhat na dovoz ruského plynu, který nyní tvoří přes 95 % celkových dodávek, a to především díky jeho nižší ceně.

Navzdory snahám diversifikovat zdroje plynu prostřednictvím alternativních dodávek z Norska a LNG terminálu v Holandsku ekonomické faktory převažují nad politickými cíli. Ruský plyn je levnější díky snížené poptávce způsobené obchodními sankcemi a nižším nákladem na distribuci ve srovnání s LNG, které vyžaduje dodatečnou regasifikaci.

Nadto Německo zavedlo diskriminační přepravní poplatky, což učinilo západní dodávky méně konkurenceschopnými. Infrastruktura v České republice, zejména přepravní bod Brandov, umožňuje vysoký podíl dovozu plynu z Východu, zatímco přepravní bod Lanžhot prakticky neteče. Přestože byly vynaloženy značné investice do LNG terminálu a distribučních sítí, energetická bezpečnost České republiky zůstává ekonomicky závislá na levném ruském plynu. Spotřebitelé těží z nižších cen energií, ale země zůstává závislá na politických rozhodnutích a cenových trendech, které mohou ovlivnit její budoucí energetickou bezpečnost.

Problematická Družba

Navíc ropovod Družba (již opět proudí do České republiky), pokrývající 58 % roční spotřeby ropy, aktuálně přestal fungovat. Důvod výpadku nebyl veřejně upřesněn.

Slovensko a Maďarsko nadále dostávají ropu Družbou v plánovaných objemech. Společnost ORLEN Unipetrol, provozující rafinerie v Kralupech nad Vltavou a Litvínově, má zásoby na týdenní provoz a pro případ dlouhodobějšího výpadku navrhuje vládě zápůjčku ze státních hmotných rezerv. Česká republika disponuje strategickými zásobami ropy na 90 dní a projekt navýšení kapacity ropovodu TAL z italského Terstu do Německa a dále do Česka je v závěrečné fázi. Tento projekt by po dokončení mohl pokrýt veškeré české potřeby, což je přibližně sedm milionů tun ropy ročně.

Situace kolem ropovodu Družba zdůrazňuje strategickou důležitost snahy Česka odstřihnout se od ruské ropy. Česko intenzivně pracuje na úplném přechodu na západní zdroje a modernizace ropovodu TAL by mohla být v případě krizové situace urychlena.

Elegantní řešení

Celkově tato situace ukazuje, že ekonomické zájmy často převažují nad politickými snahami o energetickou nezávislost. Geotermální energie by podle Zdeňka Matějovského mohla představovat dlouhodobé řešení, které by umožnilo České republice snížit závislost na dovozu fosilních paliv z Ruska a zajistit tak stabilnější a udržitelnější energetickou budoucnost.

Zdeněk Matějovský
Zdeněk Matějovský | FOTO: archiv
Reklama

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.